Obrazovne institucije
Dječji vrtići
Osnovno i srednje obrazovanje
Osnovna škola “Ivana Brlić Mažuranić”
Informacije
Trenutačno školu pohađa 663 učenika, a uposleno je 77 djelatnika.
Zgrada centralne škole na Humcu u potpunosti je obnovljena u 2015. godini implementacijom projekta „Energetske učinkovitosti“ koji je financiran od strane Razvojnog fonda ujedinjenih naroda i Vlade Županije Zapadnohercegovačke.
Kroz devetogodišnje školovanje naši učenici poticani su, ne samo na usvajanje novih i utvrđivanje stečenih znanja nego i na što veće uključivanje u izvannastavne aktivnosti, a posebna pozornost poklanja se razvoju interesa, vještina i kreativnosti kod učenika. Uspjesi naših učenika vidljivi su u zavidnim rezultatima na natjecanju iz matematike, hrvatskog jezika, likovnog i glazbenog stvaralaštva kao i na natjecanjima u sportskim vještinama.
Adresa: Humac bb, 88320 Ljubuški
Telefon: 039 831 067
Fax: 039 831 067
Facebook: https://www.facebook.com/OS-Ivane-Brlic-Mazuranic-Gracine-131802913556924/?fref=ts
Osnovna škola “Marko Marulić” Ljubuški
Informacije
Škola ima školsku knjižnicu s literaturom prema programu od I.-VIII. razreda, također i nastavničku pedagoško-psihološku literaturu. Krajem 2002. i početkom 2003.g. oformljen je kabinet za zemljopis i povijest, kabinet za strane jezike, a ujedno i multimedijalni kabinet za razne potrebe prezentiranja, kao i kabinet za biologiju. Škola se zalaže za unapređivanje i poboljšanje uvjeta odgojno-obrazovnog rada za što su nužna suvremena pomagala. Kabineti fizike, kemije i biologije te informatički kabinet su opremljeni i na raspolaganju učiteljima od školske 2013./14. godine. Imamo također i multimedijalni kabinet gdje se odvija nastava povijesti i zemljopisa. Škola se grije na centralni sustav grijanja (lož ulje), a dvije područne škole se griju s pećima na čvrsti ogrjev. U tijeku su aktivnosti oko uređenja okoliša, tj. livade sjeverozapadno od škole gdje bi trebali biti športski tereni i park s dosta zelenila, dvorane za tjelesnu i zdravstvenu kulturu, kao i sanacija toaletnih prostora (šk. 2013. /14. god.). S Udrugom roditelja djece s posebnim potrebama “Duga” radimo na uređenju adekvatnih prostorija za boravak i obrazovanje učenika. Škola nudi mogućnost izvannastavnih aktivnosti u svom prostoru vikendom i večernjim satima radnim danom nakon nastave.
Školske 2012. / 2013. g. u holu škole je postavljena bista oca hrvatske književnosti, a i po kojemu škola nosi ime, Marka Marulića. U našoj školi se obilježava više datuma tijekom školske godine: Dani kruha, Božićna priredba (kao svečani prikaz svega onoga što se radilo po sekcijama tijekom prvog odgojno – obrazovnog razdoblja), večer poezije, Valentinovo, karneval (izbor najbolje maske), Dan planete zemlje, Dani voda (uz prigodnu prezentaciju naših riječnih tokova, vodopada i izvora), Dan škole 25. travnja (kulturno-zabavni i športski program), te proslava male mature s učenicima osmih razreda.
Trudimo se stalnim ulaganjem našu školu učiniti ugodnim mjestom za boravak učenicima i uposlenicima.
Adresa: Zrinskofrankopanska bb, 88320 Ljubuški
Telefon: 039/833 724
Fax: 039/831 277
Web adresa: http://os-markamarulica.info/
Osnovna škola “Tin Ujević” Vitina
Informacije
1962. godine za samo 90 dana napravljena je nova školska zgrada u kojoj su učenici započeli školsku 1962./63. godinu. Velika školska zgrada centralne škole je tada otvorena i koristiti se do danas. Donacijom Vlade Republike Hrvatske i posebno zalaganjem gospodina Dragana Primorca ministra u Vladi RH 2008. godine pristupilo se njenoj obnovi i potpunom renoviranju.
Školska dvorana izgrađena je davne 1982. godine. Budući da su godine učinile svoje obnova dvorane je jedan od glavnih prioriteta.
Kroz povijest škola je mijenjala dosta svojih naziva, a današnje ime Osnovna škola Tina Ujevića nosi od 1992. godine.
Škola u Vitini u svom sastavu nekada je imala PO Grab, PO Veljaci, PO Šipovača, PO Gornja Vitina, PO Proboj, PO Kašće, PO Vašaroviće.
Škola u Klobuku je bila samostalna osmogodišnja škola sa svoja dva područna odjela PO Vojnići i PO Dole.
1984./85. godine Osnovna škola Klobuk i njeni područni odjeli su pripojeni školi u Vitini, PO Gornja Vitina, Proboj i Kašće su zatvoreni školske 1974./75. i 1978./79.godine, dok je PO Vašarovići školske 1983./84. pripojen O.Š. I.B.mažuranić –Ljubuški.
Najveći broj učenika ove škole je bio 1455 učenika u školskoj 1971. godini i 1437 učenika u 1975. godine. Nažalost broj učenika je svake godine u opadanju tako da nam prijeti i zatvaranje određenih područnih škola.
Za razliku od tih davnih sedamdesetih u školskoj 2015./16. godini škola ima samo 621 učenika. Nastava se odvija na osam lokacija u 27 odjela razredne nastave, 14 odjela predmetne nastave i odjelom za djecu s poteškoćama.
Centralna škola u Vitini – od 1. do 8. razreda i odjel za djecu s poteškoćama – 393 učenika;
PO Klobuk – od 1. do 8 . razreda- 125 učenika;
PO Grab – od 1. do 5. razreda – 25 učenika;
PO Veljaci – od 1. do 5. razreda – 18 učenika;
PO Vojnići – od 1. do 5. razreda – 13 učenika;
PO Grljevići – od 1. do 5. razreda – 11 učenika;
PO Šipovača – od 1.do 5. razreda – 12 učenika;
PO Dole – od 1. do 5. razreda – 10 učenika.
Naši učenici imaju dobre uvijete za rad i pored dobrih rezultatu u redovitoj nastavi rado sudjeluju i na svim manifestacijama i natjecanjima bilo na općinskoj ili županijskoj razini. Dokaz dobrog i kvalitetnog rada je veliki broj naših učenika koji su ostvarili uspješnu i značajnu karijeru na našim prostorima , ali i diljem Hrvatske i svijeta.
U nadi da će trenutni trend odlaska velikog broja naših mladih obitelji biti zaustavljen i da će broj djece u našoj školi ostati barem na ovoj razini, veselimo se svakom novoj školskoj godini i svakom novom zajedničkom uspjehu.
Telefon: 039 841 651
Fax: 039 840 510
Adresa: Vitina bb, 88326 Vitina
Gimnazija Ljubuški
Informacije
U Privatnoj ženskoj zanatskoj školi sestara milosrdnica radilo je šest sestara – nastavnica. Cjelovita školska nastava u Ženskoj strucnoj školi sestara milosrdnica u Ljubuškom trajala je pet godina: prva dva razreda pripravna, a ostala tri stručna. Uvjet za upis bila su završena četiri razreda pučke škole. Nakon petog razreda dobivala se svjedodžba o završnom ispitu, koja je vrijedila kao dokaz stručne spremnosti za izučene poslove.
Po državnim odredbama 1945.godine ukinute su sve privatne škole, pa su i sestre milosrdnice morale otići. Oduzeta im je školska zgrada u koju je smještena Niža realna gimnazija, da bi kasnije prešla u Višu realnu gimnaziju. Zgrada je obnovljena i dobila je svoj izvorni oblik, na kojoj je vidljiv znak križa i natpis – UČIONA SESTARA MILOSRDNICA. Ona će govoriti novim generacijama da je tu zgradu izgradila jedna redovnička zajednica Katoličke crkve u hrvatskom narodu, mukotrpno uz pomoć naroda ovoga kraja.
U današnjoj zgradi,Gimnazija Ljubuški djeluje od 1961.godine kao opća s nastavnim planom i programom u cetverogodišnjem trajanju. Veličina objekta je 2068 kvadratnih metara bez okolnih terena i dvorišta škole. Škola raspolaže sa 15 učionica koje su informatički opremljene i posebnim informatičkim kabinetom sa 17 računala.Knjižnica raspolaže s 8704 knjiga i 1876 naslova.Gimnazija Ljubuški može se podičiti da svojim zahtjevnim nastavnim planovima i programima obrazuje i odgaja učenike koji ce postati samostalni i kreativni vrijedni ljudi.
Danas Gimnazija Ljubuški ima 14 odjeljenja u kojima nastavu pohađa 398 učenika, od toga 240 djevojaka i 158 muških polaznika.
U našoj Gimnaziji nastavu izvode 32 stalna profesora i nekoliko profesora koji rade i u Srednjoj strukovnoj školi.
Nastava se izvodi prema Nastavnom planu i programu kojeg je donijelo Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa ŽZH br. 07-01-260/99, od 16. srpnja 1999. godine, a koriste se udžbenici odobreni Odlukom Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa ŽZH.
Nastava u prvoj smjeni počinje u 7,30 sati , a završava u 13,30 sati. Nastavni sat traje 45 minuta. Između svakog sata je odmor od 5 minuta (mali odmor), a iza trećeg sata je odmor od 20 minuta (veliki odmor).
Nastava je stručno zastupljena iz svih predmeta. Profesori pišu pismene pripreme,godišnje i mjesečne planove rada,a ravnateljstvo vrši praćenje i ocjenjivanje nastavnog osoblja prema
U školi rade brojne sekcije. Cilj nam je da svaki učenik bude uključen u vannastavne aktivnosti prema svojim željama, potencijalima i sklonostima.Najaktivnije sekcije su: zbor „Gimnasium“, novinarska, literarna, debatna, recitatorska, dramska, informatička,ekološka kao i športske sekcije.
Tel/fax: 039 831 389
Adresa: Sestre Silvije Antic 1. 88 320 Ljubuški
Web: gimnazija-ljubuski.com
E-mail: gimnazija.lj@gmail.com
Srednja strukovna škola Ruđera Boškovića Ljubuški
Informacije
Misija: Omogućiti učenicima da u ozračju tolerancije i suradničkih odnosa, steknu kompetencije potrebne za daljnje školovanje i uključivanje u svijet rada i društva znanja.
Vizija: Kvalitetna i sigurna škola, bliska životu, u kojoj je ugodno učiti i raditi i u kojoj se svi ponašaju odgovorno pridonoseći da ozračje u školi bude radno i prijateljsko, u kojoj se sve nesuglasice rješavaju dogovorom, a sudionici obrazovnog procesa, i učenici i nastavnici, međusobno se uvažavaju i poštuju trudeći se dati svoj maksimum.
Adresa: Sestra Milosrdnica 2, 88320 Ljubuški
Telefon: 039 831 921
Fax: 039 831 926
E-mail: sss.rb.lj@gmail.com
Glazbena škola Ljubuški
Informacije
Osnovno glazbeno školovanje traje šest godina. U OGŠ učenici se upisuju usporedo sa IV. razredom devetogodišnje škole. Prijemni ispiti se vrše u lipnju i kolovozu, po završetku III. razreda devetogodišnjeg školovanja. Na prijemnom ispitu ocjenjuju se:
– Glazbeni sluh (pjevanje po sluhu),
– Glazbena memorija (ponavljanje zadane melodije), i
– Glazbeni ritam (ponavljanje zadanog ritma).
U I. razredu OGŠ učenici upisuju određeni instrument i solfeggio. U OGŠ Ljubuški mogu se upisati sljedeći instrumenti: klavir, violina, flauta, truba, gitara i harmonika. Obvezan predmet uz instrument, od I. do VI. razreda je solfeggio. U III. razredu, pored instrumenta i solfeggia, učenici dobivaju i predmet Skupno muziciranje (Zbor/Orkestar/Komorna), a u VI. razredu predmet Teorija glazbe. Nastava iz svih predmeta održava se 2 puta tjedno.
Škola organizira i pripremni program glazbenog školovanja koji upisuju učenici III. razreda devetogodišnje škole. U pripremnom programu učenici imaju početni solfeggio te se upoznaju sa nastavom i instrumentima. Prilikom upisa u pripremni program nema prijemnog ispita što znači da se može upisati svaki zainteresirani učenik III.razreda devetogodišnje.
Značaj glazbenog obrazovanja u sustavu vrijednosti djeteta je širok i nemjerljiv. Kroz glazbu se razvija inteligencija, kognitivna osjetljivost, emotivna svjesnost i estetski potencijal.
U pogledu društvenog razvoja – djeca svoje slobodno vrijeme provode učeċi glazbu i izgrađujuċi svoju osobnost, duhovnost i intelekt u pozitivnom smjeru, te radne navike. Kroz to im se pruža mogućnost da svoje potencijale, talente i vrijeme usmjere u pozitivni način izražavanja u komunikaciji i druženju sa svojim vršnjacima, kao i ostalim starosnim skupinama.
U kulturnom pogledu – razvijamo društvo kulturno i glazbeno obrazovanih mladih ljudi, bez obzira da li to postaje njihova profesija ili odabiru neki drugi životni put. Kultura izgrađuje karakter i ličnost i svaka osoba koja je u tom pogledu educirana, pozitivno doprinosi društvu u buduċnosti.
S profesionalnog glazbenog stajališta – razvijamo kulturu solističkog i zajedničkog muziciranja, koje je nedovoljno zastupljeno u našoj sredini, na stupnju kvalitete koji bi zadovoljavao globalne standarde.
„Da nisam fizičar, vjerojatno bih bio muzičar. Često razmišljam kroz muziku. Sanjarim kroz muziku. Svoj život promatram u muzičkim kategorijama…Muzika mi pruža najviše radosti u životu.“ -Albert Einstein
Naziv škole je: Glazbene škola „Ljubuški“
Skraćeni naziv: GŠ „LJUBUŠKI“ Ljubuški
Adresa: Ljubuški, ulica Hrvatskih branitelja 67 (kraj crkve sv.Kate)
telefon/fax: +387 39 832 972
e.mail: glazbena.skola.ljubuski@gmail.com
facebook: @gsljubuski