Petru Hercegu – Toniću, jednom od najvećih američkih vojnih heroja Drugog svjetskog rata, u središtu Ljubuškog, u Parku hrvatskih banova, otkriven je spomenik na 82. godišnjicu njegove smrti.
Spomenik su zajedno otkrili gradonačelnik Vedran Markotić, predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović i član obitelji pokojnog Petra i umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske Srećko Herceg u nazočnosti članova obitelji pokojnog Petra, predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti Bosne i Hercegovine, Federacije BiH i Županije Zapadnohercegovačke, predstavnika NATO stožera, braniteljskih udruga te građana Ljubuškog i Hercegova rodnog Prologa.
Svečanost je započela izvedbom himni BiH, SAD-a i himne hrvatskog naroda u izvedbi Vojnog orkestra Oružanih snaga BiH.
Dao svoj život za živote drugih ljudi
– Danas podižemo spomenik sinu našeg naroda koji je imao hrabrosti u brutalnim vremenima rata pokazati i ostati čovjek. Kada sam razmišljao koju simboliku staviti uz spomenik, a da najbolje opiše Petra, odlučio sam se za simbol sidra. Jer kao što sidro daje sigurnost brodu, tako je Petar bio sigurnost mornarima u tim trenucima – kazao je autor spomenika, akademski kipar Ilija Skočibušić u obraćanju okupljenima.
Gradonačelnik Vedran Markotić istaknuo je kako je ponosan što sudjeluje u podizanju spomenika koji će trajno svjedočiti o herojstvu jednog malog, a tako velikog čovjeka.
– Današnjim otkrivanjem spomenika Ljubušaku Petru Hercegu Toniću oživljavamo jednu priču o hrabrosti i predanosti, priču o ljudskoj veličini koja je godinama bila zaboravljena, a mlađim generacijama možda i potpuno nepoznata. Ovim spomenikom nakon više od 100 godina na neki način Petra vraćamo u njegov grad. Petar je u sebi nosio plemenitost jednaku onoj svih naših branitelja koji su u proteklom ratu položili svoje živote za slobodu svih nas – naglasio je Markotić.
U ime obitelji, Srećko Herceg je zahvalio svima koji su pridonijeli podizanju spomenika u Ljubuškom.
– Sretan sam što je rodni grad Petra Hercega odlučio na ovakav čin zahvale heroju koji je dao svoj život za živote drugih ljudi. Tim svojim činom pokazao je koliko je prožet kršćanskim načelima, koji imaju ljudi njegovog hercegovačkog kraja. Iako je bio daleko od svog doma i naroda, uvijek ih je nosio u srcu – kazao je Herceg.
Potom se okupljenima obratio i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović.
– Petar je očuvao identitet svog naroda, svoje obitelji svima nama na ponos. Kao i tisuće vas koji ste očuvali naš identitet kroz Domovinski rat. Posebno hvala svima koji su dali doprinos da danas Petar ostaje među nama da se možemo diviti onome što jest hercegovačka ljudska veličina – kazao je Čović.
Prigodnu molitvu je izmolio i spomenik blagoslovio humački gvardijan i župnik fra Dario Dodig te su potom položeni vijenci i upaljene svijeće. Program je nastavljen u Gradskoj galeriji u kojoj su postavljene fotografije napada na Pearl Harbor i njegovog junaka te je prikazan dokumentarni film „Heroji se ne zaboravljaju“ rađen u produkciji Hrvatske radiotelevizije, čiji je redatelj Ištvan Filaković, a scenaristi Vladimir Brnardić i Nenad Bach.
Prije same svečanosti otkrivanja spomenika, u zgradi Gradske uprave upriličen je prijam obitelji pokojnog Petra Hercega Tonića. Tom prigodom je gradonačelnik Vedran Markotić, u nazočnosti predsjednika Gradskog vijeća Tihomira Kvesića i zamjenika premijera i ministra financija Federacije BiH Tonija Kraljevića, obitelji Herceg uručio Medalju časti odlivenu u bronci.
Od Prologa do Pearl Harbora
Petar Herceg – Tonić, u Sjedinjenim američkim državama poznat kao Peter Tomich, rođen je 1893. godine u ljubuškom selu Prolog. U SAD je stigao kao 20-godišnjak. Tijekom Prvog svjetskog rata služio je u američkoj vojsci. Nakon Prvog svjetskog rata prešao je u mornaricu i bio glavni strojar na razaraču USS Utah na kojem je, zanemarivši vlastitu sigurnost i žrtvujući vlastiti spasio živote stotinjak članova posade broda tijekom japanskog napada na flotu u Pearl Harboru 7. prosinca 1941. godine.
Predsjednik Franklin D. Roosevelt posthumno ga je odlikovao Medaljom časti američkog Kongresa, no medalja dugo vremena nije bila uručena jer se tragalo za njegovim potomcima, a misterij je riješen tek privatnim angažmanom umirovljenog američkog kontraadmirala Roberta Lunneyja koji se dao u potragu za korijenima junaka kojeg nikada nije upoznao u cilju da ovo najviše vojno odlikovanje konačno završi tamo gdje pripada, u domu Petra Hercega Tonića. Tek je u svibnju 2006. godine, kada je nosač aviona Enterprise boravio u splitskoj luci, medalja predana Tonićevoj obitelji.
Po ovom hrabrom Ljubušaku, koji je proglašen počasnim građaninom američke države Utah, naziv je dobio prateći razarač USS Tomich, kao i jedna zgrada dočasničke akademije američke mornarice (Tomich Hall).
Počast mu je sad odao i rodni Ljubuški podigavši spomenik koji će buduće generacije podsjećati na njegovu veličinu, hrabrost, nesebičnost i požrtvovnost.