U prvoj školskoj  1982./83. godini imala je 803 učenika i 51 uposlenika.  Školu pohađaju učenici iz Humca, Studenaca,  Stubice, Zvirića, Bijače, Hardomilja, Lisica, Teskere, Vašarovića, Crvenog Grma, Prologa i Hrašljana.  Ima četiri područne škole i to u Crvenom Grmu, Prologu, Studencima i Vašarovićima.  U tim školama izvodi se nastava od prvog do petog razreda.
Trenutačno školu pohađa 663 učenika, a uposleno je 77 djelatnika.
Zgrada centralne škole na Humcu u potpunosti je obnovljena u 2015. godini implementacijom projekta „Energetske učinkovitosti“ koji je financiran od strane Razvojnog fonda ujedinjenih naroda i Vlade Županije Zapadnohercegovačke.
Kroz devetogodišnje školovanje naši učenici poticani su, ne samo na usvajanje novih i utvrđivanje stečenih znanja nego i na što veće uključivanje u izvannastavne aktivnosti, a posebna pozornost poklanja se razvoju interesa, vještina i kreativnosti kod učenika.  Uspjesi naših učenika vidljivi su u zavidnim rezultatima na natjecanju iz matematike, hrvatskog jezika, likovnog i glazbenog stvaralaštva kao i na natjecanjima u sportskim vještinama.

Adresa:  Humac bb, 88320 Ljubuški
Telefon:  039 831 067
Fax:  039 831 067
Facebook:  https://www.facebook.com/OS-Ivane-Brlic-Mazuranic-Gracine-131802913556924/?fref=ts